31 marca 2015
CHLEB ŻYTNI RAZOWY NA ZAKWASIE
Razowiec żytni, to moje ostatnie "dziecko", przynajmniej dotychczas, to jeszcze taka świeżynka, piekłam go dopiero kilka razy, ale rozgościł się u nas na dobre, bardzo nam bowiem zasmakował. To taki typowy chleb razowy, pełnoziarnista żytnia mąka, dodatek otrębów żytnich lub owsianych, ziaren amarantusa (dzięki zawartości skwalenu, mają właściwości odtruwające), który przemycam praktycznie do wszystkich swoich chlebów, no i oczywiście zakwas.
30 marca 2015
JAJKA POD PIERZYNKĄ
Bardzo łatwe, szybkie i baaardzo smaczne. Idealne na wielkanocne śniadanie, na imprezę lub na kolację. Nam bardzo zasmakowały, na pewno pojawią się na naszym wielkanocnym stole. Ja użyłam do tego własnego sosu aioli, można go zastąpić majonezem (własnym lub kupnym), tylko wówczas dodajmy zmiażdżony malutki ząbek czosnku, to on nadaje sosowi super smaczek.
Składniki:
- 4 jajka ugotowane na twardo
- 1 łyżka sosu aioli
- 1 łyżka gęstej, kwaśnej śmietany (lub jogurtu)
- sól do smaku
- szczypior do posypania jajek
- świeżo mielony czarny lub kolorowy pieprz
Jajko ugotować na twardo, najlepiej by były już ugotowane wcześniej, nawet dzień wcześniej i schłodzone. W misce mieszamy sos aioli ze śmietaną, dodajemy trochę soli (sos jest już słony, ale śmietana nie, dodajmy więc trochę soli do smaku). Jajka obieramy, przekrawamy na pół i układamy na talerzu, na każde jajko nakładamy łyżeczkę sosu, posypujemy świeżo mielonym pieprzem i pokrojonym szczypiorem. Schładzamy przed podaniem. Najlepsze są bardzo zimne.
Smacznego :-)
BABKA GOTOWANA NA MĄCE ORKISZOWEJ, BEZ DODATKU CUKRU
Przepis na babkę, jak i formę do niej dostałam od mojej Teściowej. Babka gotowana zawsze bywała u nich na świątecznym stole. U nas nie zawsze, ale niekiedy bywa. Kiedyś przygotowywałam ją na mące pszennej, pomimo iż w oryginalnym przepisie była pszenna i ziemniaczana, (ja nie daję mąki ziemniaczanej, gdyż uważam, że babka z jej udziałem jest bardziej sucha). Teraz dostosowałam ją do mąki orkiszowej, której trzeba dać trochę więcej. Polecam tę babkę zarówno w wersji pszennej jak i orkiszowej, jest pyszna, bardzo wilgotna i długo pozostaje świeża. Dodatkowo cukier zastępuje u nas zdrowszy ksylitol
(no i zmniejszyłam trochę jego ilość).
Jest tylko jeden mały minus tej babki- musimy posiadać specjalną formę do gotowania, ale teraz można już je dostać bez problemu, choćby w internecie.
Składniki oryginału:
- 6 jaj
- 1 szklanka cukru
- 250g margaryny lub masła
- 1 szklanka mąki tortowej
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej (można zastąpić tortową)
- 1 mały proszek do pieczenia
- dowolny, ulubiony aromat
Składniki mojej wersji:
- 6 dużych jaj
- 3/4 szklanki ksylitolu
- 250g masła
- 370g mąki orkiszowej typ750 (700 dałabym 340g)
- 3 płaskie łyżeczki naturalnego proszku do pieczenia
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego lub ksylitolu z wanilią
W misie miksera ubić (utrzeć) całe jajka z ksylitolem (lub cukrem) i ekstraktem waniliowym lub ksylitolem z wanilią, na puszystą masę. Dodać stopione i schłodzone masło. Następnie cały czas ucierając (ubijając) dodajemy stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Po dokładnym wymieszaniu ciasto przekładamy do formy wysmarowanej dokładnie masłem, wyrównujemy i formę zamykamy. Zamkniętą formę wstawiamy do garnka z wrzącą wodą, woda musi sięgać do 1/2 wysokości formy babkowej, garnek przykrywamy i doprowadzamy całość do wrzenia. Od zagotowania gotujemy naszą babkę 75 minut, na małym palniku. Gdyby forma się przesuwała należy ją obciążyć. Ja obciążyłam przykrywkę garnka, bo gotująca się babka lekko mi się przesuwała i odkrywała pokrywkę.
Po tym czasie palnik wyłączamy, wyjmujemy formę, otwieramy ją i wykładamy naszą babkę na talerz. Jeszcze letnią babkę oblać jedną z podanych poniżej polew, lub dowolną inną. Ja posypałam także pokruszonymi migdałami.
Polewa czekoladowa:
- 90g masła
- ok.1/3 szklanki mielonego ksylitolu (lub pudru)
- 2-3 łyżki kakao
- 1 łyżeczka mleka
W rondelku roztopić masło z ksylitolem, dodać kakao i dokładnie rozmieszać. Na końcu dodajemy łyżeczkę mleka i mieszając gotujemy jeszcze przez chwilę. Gdyby masa się zważyła, należy dolać troszkę chłodnej wody i energicznie zamieszać. Odstawić do lekkiego przestudzenia, a następnie oblać nią babkę.
Polewa ganache:
- 100g gorzkiej czekolady
- 120g śmietany kremówki
W rondelku roztopić czekoladę razem z kremówką. Można także zagotować kremówkę, odstawić z palnika, wrzucić do niej pokruszoną czekoladę i po chwili zamieszać. Letnią polewą oblewamy naszą babkę.
Smacznego :-)
29 marca 2015
CHLEB ORKISZOWY NA ORKISZOWYM ZAKWASIE
Dzisiaj jeden z moich ostatnich domowych chlebów na zakwasie (ostatni to razowiec żytni, będzie o nim w następnym poście). Chleb zdecydowanie inny od dotychczas prezentowanych. Duży wkład mąki orkiszowej czyni go pieczywem bardzo charakterystycznym. Bardzo wyczuwalna jest w nim mąka orkiszowa, która ma dość specyficzny gluten, chleb jest taki wręcz elastyczny, bardzo wilgotny, przepyszny.
27 marca 2015
ORKISZOWE BUŁECZKI RAZOWE
Kolejne pyszne bułeczki, tym razem razowe, jak dla mnie bomba. Uwielbiam pieczywo pełnoziarniste. Dla urozmaicenia menu chlebowego - mała odmiana w postaci pełnoziarnistych bułeczek. Na szczęście moja rodzinka choć wybredna, nie kręci nosem na pełnoziarniste pieczywo. Oni uwielbiają wszelkiego rodzaju bułki, więc tymi też byli zachwyceni.
26 marca 2015
PESTO Z JARMUŻU ORAZ DLACZEGO WARTO JEŚĆ JARMUŻ
Jarmuż to warzywo trochę u nas niedoceniane, na szczęście ostatnio to się zmienia. To prawdziwa bomba witaminowa, przeciwnowotworowa i oczyszczająca. Jest bogatym źródłem witamin: A, B, C, E, K, PP. Zawiera sporą ilość beta-karotenu, żelaza, fosforu, magnezu, białka, potasu, wapnia w łatwoprzyswajalnej postaci. Podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne zawiera sulforofan, związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe, antybakteryjne i antybiotykowe działanie bakteriobójcze wobec Helikobakter pylori (patogeny odpowiadające za wrzody żołądka). Pod względem zawartości witaminy C jarmuż przewyższa tylko papryka i natka pietruszki. Jest skarbnicą witaminy K, która hamuje rozwój niektórych nowotworów, m.in.piersi, jajnika, okrężnicy, wątroby. Dzięki zawartości potasu, wapnia i magnezu wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, reguluje ciśnienie krwi, a także uszczelnia naczynia krwionośne. Zalicza się do warzyw lekkostrawnych, zalecanych szczególnie dzieciom i osobom starszym. Tak więc jedzmy jarmuż pod każdą postacią, wyjdzie nam to tylko na zdrowie. Niestety zawiera także sporo goitrogenów- związków, które mogą wpływać na metabolizm jodu, na szczęście w pewnym stopniu można ograniczyć ich niekorzystne oddziaływanie poprzez gotowanie. Dlatego właśnie osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać jarmużu i warzyw kapustnych.
Było już trochę inne pesto bazyliowe, pyszne pesto z dodatkiem awokado, dzisiaj polecam Wam wyśmienite pesto z jarmużu, które idealnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do pieczywa, do sałaty jak i do makaronu.
Przepis na pesto znalazłam tutaj .
Składniki:
- 4 garście listków jarmużu
- 3-4 ząbki czosnku
- listki oberwane z dwóch doniczek bazylii
- 150-200ml oliwy z oliwek
- ok.1/2-3/4 łyżeczki soli himalajskiej lub morskiej
- 4 czubate łyżki mielonych migdałów
W malakserze umieścić jarmuż, obrane ząbki czosnku i ok.100ml oliwy, zblendować na gładką masę.
Następnie dodać listki oberwane z bazylii, pozostałą część oliwy (proponuję dolać wpierw 50ml), sól i ponownie całość zblendować.
Na końcu dodajemy mielone migdały i ewentualnie pozostałą oliwę, i całość dokładnie mieszamy. Najlepiej dolewać oliwę stopniowo tak, by pesto nie było zbyt rzadkie, ja za pierwszym razem dolałam tylko 150ml i było już ok. dałam wówczas 3 garście jarmużu. W drugim podejściu do 4 garści dolałam już 200ml.
makaron z pesto
Smacznego :-)
25 marca 2015
CHIPSY Z JARMUŻU
Jarmużowe czipsy "chodziły" za mną już od dłuższego czasu. Bardziej z rozsądku i chęci zjedzenia zdrowej przekąski, niż zastąpnienia nimi czegoś niezdrowego, na szczęście nie mamy ciągot chipsowych. I jestem bardzo mile zaskoczona, bo chipsy te uwielbiają u mnie wszyscy, niektórzy to nawet za bardzo...
24 marca 2015
KRUCHE, MAŚLANE CIASTECZKA W TRZECH SMAKACH, BEZ CUKRU, BEZ PSZENICY, BEZ JAJEK
Któż z nas nie lubi kruchych, maślanych ciasteczek..., chyba wszyscy je uwielbiamy. Są idealne zarówno do kawki, jak i na drugie śniadanie dla naszych Milusińskich. Dzisiaj wersja bardzo prostych orkiszowych ciastek maślanych, u mnie z podwójnej porcji, w trzech smakach: czekoladowe, waniliowe i waniliowo-czekoladowe, wszystkie równie smaczne.
23 marca 2015
DELIKATNY SERNIK NA KRUCHYM CZEKOLADOWYM SPODZIE, Z MALINAMI
Mój ulubiony sernik na kruchym czekoladowym spodzie w wersji wiosennej z dodatkiem malin. Jak dla mnie jeszcze smaczniejszy, taka mała odmiana. Uprościłam także procedury przygotowania.
22 marca 2015
BABKA MAŚLANA WANILIOWO-CZEKOLADOWA ZEBRA
Składniki:
- 330g mąki orkiszowej typ750 lub 300g mąki orkiszowej typ700 (lub 300g mąki tortowej)
- 8 jajek
- 300g masła
- 200g ksylitolu (lub cukru)
- 2 łyżki ksylitolu z prawdziwą wanilią (lub cukru waniliowego)
- 1 łyżka ekstraktu waniliowego
- 1-1,5 łyżki kakao
- 1-2 łyżki mleka roślinnego (lub zwykłego)
- 3 płaskie łyżeczki naturalnego proszku do pieczenia (lub 1 mały proszek pieczenia)
Lukier:
- kilka łyżeczek pudru trzcinowego
- kilka kropli aromatu migdałowego
- kilka łyżeczek słodkiej śmietanki (u mnie 30%)
- płatki czekoladowe, u mnie z ksylitolem (lub starta czekolada)
Masło stopić w rondelku i odstawić do lekkiego przestudzenia.
W misie miksera ubić jajka z ksylitolem, ksylitolem z wanilią i ekstraktem waniliowym na puszysta masę. Dodać partiami stopione, letnie masło i dokładnie ubijać. Następnie dodajemy stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i całość mieszamy dokładnie do połączenia składników.
Do mniejszej miski przekładamy ok.1/3 gotowego ciasta, dodajemy do niej kakao oraz mleko tak, by uzyskać podobną konsystencję ciasta do tej jaka była wcześniej.
Do przygotowanej wcześniej formy (wysmarowanej dokładnie i dość grubo masłem i wysypanej bułką tartą lub mąką i schłodzonej w lodówce) wykładamy ok.1/3 jasnego ciasta, na to 1/3 ciemnego ciasta, następnie 1/3 ciasta jasnego i 1/3 ciasta ciemnego i kolejny raz ciasto jasne i ciemne.
Wypełnioną ciastem formę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180*C i pieczemy ok.45-50 minut na programie góra-dół, bez termoobiegu. Najlepiej sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest dopieczone.
Odstawić na kilka minut w formie i dopiero potem wyjmować.
Przygotować sobie lukier i polukrować nim jeszcze letnią babkę. Ja posypałam dodatkowo płatkami czekoladowymi słodzonymi ksylitolem.
Smacznego :-)
Subskrybuj:
Posty (Atom)