Najprostszy chleb na zakwasie jaki dotychczas piekłam. To tylko 4 składniki: torebka mąki, sól, dobra woda, no i zakwas. Nie potrzebujemy nawet miksera, by go przygotować, to chleb bez wyrabiania. O zaletach chlebów na zakwasie nie trzeba chyba nikogo przekonywać... Może to właśnie ten moment, by zacząć swą przygodę z wypiekaniem zdrowych chlebów...?
Ostrzegam tylko: pieczenie chlebów uzależnia, gdy raz się zacznie, nie można skończyć... Ale, to akurat zdrowe uzależnienie... :-)
Ja używam do tych chlebów opakowanie (1kg) mąki orkiszowej typ1050 (z Rossmanna, ale można również pokombinować ze swoimi typami mąk).
Pyszny orkiszowy graham, poleca się na śniadania i kolacje.
Z podanych ilości piekę dwa chleby w silikonowych formach, o wym.:24x8cm
Składniki:
- 1kg mąki orkiszowej typ1050
- 26g soli, daję himalajską
- 250g zakwasu (może być sam orkiszowy, może być sam żytni lub po połowie żytni i orkiszowy)
- 900g (ml) wody źródlanej lub filtrowanej
Wszystkie składniki umieszczamy w misie i mieszamy do połączenia składników, nie wyrabiamy. Gotowe ciasto wykładamy do dwóch form przesmarowanych delikatnie olejem. Ubijamy miejsce przy miejscu łyżką maczaną w wodzie.
Wygładzamy i odstawiamy pod przykryciem do czasu aż masa wypełni formy, zwykle ok.3-6h, w zależności od rodzaju użytego zakwasu (na samym orkiszowym wyrasta zdecydowanie dłużej niż na samym żytnim) i jego starości (czym starszy, tym chleby też dłużej wyrastają).
Można przed odstawieniem obsypać chleby mąką, ale nie trzeba.
Wyrośnięte chleby wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200*C i pieczemy ok.50-60 z termoobiegiem.
Następnie formy wystawiamy i od razu wyjmujemy chleby na deskę do odparowania. Z metalowych form wyjmujemy chleby po ok.10-15 minutach, po ich dokładnym okrojeniu.
Chleby przechowuję w papierowych torebkach, w otwartym chlebaku.
Smacznego :-)
Właśnie jutro chcę upiec ten chleb, bo zależy mi na czystym smaku chleba z orkiszu. Jednak mam trzy rodzaje mąki i żadna nie taka jak ty podajesz w przepisie. 1. Graham 2. Pełny przemiał 3. Chlebowa typ 720 Z której najlepiej upiec a może pomieszać. Proszę doradź. Dziękuję i pozdrawiam. Teresa
OdpowiedzUsuńNajlepiej graham. Kiedyś mieszałam też mąkę jasną z pełnoziarnistą. Jednak z takich opcji ja wzięłabym graham, ok.900g zamiast 1000. Jeśli ciasto będzie zbyt rzadkie można dosypać trochę więcej mąki po wymieszaniu, jak za gęste dolać jeszcze trochę wody, ale powinno być ok. Orkisz ma na szczęście super gluten, który spaja nawet bardzo rzadkie ciasto. Pozdrawiam 😉
UsuńZdecydowanie nie ma nic lepszego niż swieży chleb domowej roboty :) Dzięki za przepis !
OdpowiedzUsuńDokładnie. Domowe pieczywo jest najlepsze! Pozdrawiam 😊
UsuńWydaje się dość prosty do zrobienia, dlatego będę musiała w najbliższym czasie przetestować ten przepis, własny chleb smakuje zdecydowanie lepiej niż kupny :)
OdpowiedzUsuńOj tak. Nie ma porównania. Ten jest naprawdę prosty i pyszny. Polecam i pozdrawiam 😊
UsuńJa mam dokładnie to samo zdanie :)
OdpowiedzUsuńSuper! Cieszy, że coraz więcej osób preferuje domowe pieczywo. Pozdrawiam 😊
UsuńStrasznie dużo tej wody...
OdpowiedzUsuńCzy dużo... Myślę, że idealnie. Chleby orkiszowe mogą mieć rzadszą konsystencję niż np. żytnie, no i to jest chleb pieczony w formie. Piekłam go już kilka razy, więc ilość wody jest odpowiednia. A chlebek jest pyszny, więc polecam 👌
Usuń