9 lipca 2014

ORZEŹWIAJĄCY KOKTAJL TRUSKAWKOWO- PORZECZKOWY, BEZ CUKRU



   Lato to zdecydowanie czas owoców, deserów owocowych, a także pysznych koktajli. Przeważnie bywa u nas truskawkowy, malinowy lub jagodowy (borówki odradzam- ich kolor w gotowym produkcie jest wyjątkowo nieapetyczny, ale pozostałe owoce jak najbardziej). Moim najnowszym odkryciem, któremu jestem wierna już od jakiegoś czasu jest koktajl truskawkowo-porzeczkowy, PYCHOTKA ! Chyba najlepszy z dotychczas przygotowywanych. Bywa u nas prawie codziennie. Zawsze przygotowuję go "tak na oko", do smaku. Dzisiejsza wersja była dokładnie odważana ale są to ilości orientacyjne, smak jaki nam najbardziej odpowiada. Każdy może przygotować z własnych proporcji. Dodatkową zaletą koktajli przygotowywanych bez dodatku zwykłego cukru jest prócz walorów zdrowotnych oczywiście także dłuższa trwałość takiego produktu. U mnie koktajle z dodatkiem ksylitolu bywają niekiedy 4-5 dni w lodówce i ciągle smakują jak świeżo przygotowane. Moje tegoroczne koktajle są dodatkowo mega zdrową wersją, a to za sprawą własnego kefiru, wyprodukowanego przy użyciu grzybków kefirowych, jeśli tylko macie taką możliwość, zachęcam bardzo gorąco do produkcji własnego, probiotycznego kefiru, sam bez żadnych dodatków jest również bardzo smaczny... :-)

Składniki:
- 700g odszypułkowanych truskawek
- 200g odszypułkowanych czerwonych porzeczek
- 130g ksylitolu (lub dowolnie, do smaku- porzeczki są bardzo kwaśne)
- 1,5l kefiru

Umyte, odszypułkowane owoce umieścić w misce, garnku, itp. dodać ksylitol i całość dokładnie zmiksować, używam ręczny blender. Następnie dodać kefir i zamieszać do uzyskania jednolitej konsystencji.


Porozlewać do szklaneczek lub do dzbanków i przechowywać w lodówce. Najlepiej smakuje mocno schłodzony, ale to oczywiście rzecz gustu. Niemniej bardzo polecam, nie tylko z powodu walorów zdrowotnych ale także smakowych, jest nie tylko bardzo orzeźwiający ale i baaardzo smaczny. Idealny na upalne, letnie dni.





Smacznego ;-)



Dania na zimno - czyli co jeść w upalne dni Lato w pełni!

KRUCHE CIASTO Z BUDYNIEM I JAGODAMI, BEZ CUKRU, NA MĄCE ORKISZOWEJ



   Pyszne, bardzo delikatne, rozpływające się w ustach ciasto z dodatkiem jagód lub dowolnych innych sezonowych owoców. Przepis, na który natknęłam się przeglądając gazetę, z moimi małymi modyfikacjami, bardzo godny polecenia. Z podanych składników wychodzi malutka blaszka 23x23cm. Ja piekłam 22x30cm. Taka porcja do popołudniowej, rodzinnej kawki.

Składniki kruchego ciasta:
- 250g zimnego masła
- 350g mąki pszennej (ja dałam 400g mąki orkiszowej typ750 i 3 łyżki mąki ryżowej)
- 2 żółtka
- 2 łyżki śmietany 18% ( ja dałam 2 łyżki jogurtu naturalnego)
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki ksylitolu (lub cukru)

Składniki budyniu:
- 500ml mleka (ja dałam po 250ml krowiego i owsianego)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (u mnie 40g)
- 2 łyżki mąki pszennej (u mnie 30g mąki orkiszowej)
- 3 łyżki ksylitolu z prawdziwą wanilią (lub cukru waniliowego)

Dodatkowo:
- 250g jagód (mogą być mrożone)
- mielony ksylitol do oprószenia ciasta (lub puder)
- płatki migdałów (nie trzeba)

Masło pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w misie miksera. Dodać pozostałe składniki i zagnieść hakiem kruche ciasto. Można również zagnieść energicznie ręcznie. Podzielić na dwie części : większą - ok.2/3 i mniejszą- ok.1/3, zawinąć je osobno w folię spożywczą i umieścić w lodówce lub zamrażarce.
W tym czasie przygotować budyń. Do garnka wlewamy ok 1 szklanki mleka i doprowadzamy do wrzenia. W pozostałej części mleka rozrabiamy mąki oraz ksylitol. Dolewamy do wrzącej zawartości garnka i mieszając zagotowujemy. Chwilkę gotujemy i odstawiamy do przestudzenia. Najlepiej przelać budyń do miseczki (szybciej wystygnie). Co jakiś czas zamieszać, by nie tworzył się kożuch.



Schłodzone ciasto (większą część) ścieramy na dużych oczkach tarki i wykładamy na dno blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko przygniatamy, następnie wylewamy chłodny budyń, na nim układamy odsączone jagody (mrożonych nie rozmrażać) i posypujemy kruszonką z mniejszej porcji schłodzonego, startego ciasta. Ja posypałam jeszcze całość płatkami migdałów.



Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180*C ok. 30-40 minut do lekkiego zrumienienia. Ja piekłam 30 minut na termoobiegu.
Przed podaniem najlepiej schłodzić. Oprószyć mielonym ksylitolem lub pudrem.







Smacznego ;-)
Słodkie jagodowe lato Lato w pełni!