8 kwietnia 2016

SPAGHETTI BOLOGNESE Z WARZYWAMI WERSJA II



   Nasz ulubiony sos bolognese doczekał się kolejnej odsłony. Tak jak w poprzedniej wersji przygotowuję go z dodatkiem włoszczyzny w słupkach, lubimy dużo warzyw. Zamiast pomidorów z puszki dodaję własną passatę i kilka plastrów wędzonego boczku, tak dla podkręcenia smaku.
Ostatnio bywa u nas dość często, wielbicielką tej wersji sosu jest moja najmłodsza Córcia, która zazwyczaj nie jada niczego z sosami, a tu proszę taka odmiana...Idzie ku dobremu... :-)
Sos jest w wersji bezglutenowej, bez dodatku jakiejkolwiek mąki oraz bez laktozy. Naturalnie zagęszczają go warzywa i odparowana passata.
U nas tradycyjnie jest to spaghetti bez spaghetti, preferujemy bowiem krótsze makarony, u mnie więc świderki orkiszowe, ale można użyć dowolny, ulubiony makaron. Ten sos smakuje także sam...

Składniki:
- 600g mielonego mięsa (u mnie samodzielnie mielona karkówka z łopatką, ale można użyć dowolne mięso)
- 2-3 plastry chudego, wędzonego boczku
- 1 duża cebula lub 2 mniejsze
- 2-3 ząbki czosnku
- 2 słoiczki po 400g domowej passaty
- 220g włoszczyzny w słupki
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki oleju kokosowego (u mnie bezzapachowy)
- 2 szczypty suszonego oregano lub bazylii (lub dowolnych ziół), można pominąć
- sól i świeżo mielony pieprz (u mnie kolorowy)
- chili z młynka do smaku (nie trzeba)

Dodatkowo:
- ulubiony makaron (u mnie orkiszowe świderki)
- starty na tarce lub pokrojony w wiórki parmezan lub inny ser dojrzewający np.grana padano

Na głębokiej patelni rozgrzać olej kokosowy i podsmażyć pokrojony w drobną kostkę boczek, dorzucić pokrojone w kostkę cebule i podsmażyć (do miękkości cebuli). Pod koniec dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Całość zamieszać. Do garnka dodać mielone mięso i co jakiś czas mieszając całość podsmażyć. Do podsmażonego mięsa dorzucić zamrożone warzywa i kilka minut przesmażyć.


Gdy zawartość garnka zacznie wrzeć (warzywa się odmrożą), zalać całość passatą i zamieszać, dodać także łyżkę koncentratu pomidorowego (domowa passata jest pyszna, ale nie daje zbyt pomidorowego koloru).


Całość zamieszać, częściowo przykryć pokrywką i odparować na małym palniku, do czasu aż sos uzyska odpowiednią konsystencję (zwykle trwa to ok. 30-60 minut). W trakcie doprawić solą, świeżo mielonym pieprzem, można także dodać chili (gdy preferujemy bardziej pikantne dania). Co jakiś czas pokrywkę zdjąć, a zawartość garnka przemieszać. Pod koniec dodać suszone zioła, gdy dodajemy.
Podawać z ulubionym makaronem  i wiórkami parmezanu lub sera grana padano.





Smacznego :-)


Na przednówku na wzmocnienie Na przednówku - na wzmocnienie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz