7 kwietnia 2014

ZAKWAS PEŁNOZIARNISTY ŻYTNI NA ŻUREK    Kiedyś gdy nie bawiłam się w wypiekanie chlebów na zakwasie przygotowywałam żurek na zakwasie kupionym w sklepie. Są dostępne bardzo dobre zakwasy w słoikach, w butelkach. Jednak odkąd zaczęłam swą przygodę z zakwasem, nie kupuję już tych gotowych produktów. Taki własny zakwas ma jeszcze dodatkową zaletę, bowiem nie tylko możemy go przygotować na mące pełnoziarnistej, ale można go także zakwasić razem z przyprawami, wówczas uzyskamy jeszcze lepszy smak. Taki zakwas możemy sobie przygotować wcześniej i po ukwaszeniu przechowywać go w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce, jakieś 2-3 tygodnie, dłużej nie miałam.  Wówczas jeszcze bardziej nabiera aromatu. Zakwas przygotowujemy etapami.

Składniki:
- 1-2 łyżki bazy zakwasu*
- 3-6** łyżek mąki żytniej pełnoziarnistej (u mnie typ 2000)
- 2-3 ząbki czosnku
- woda źródlana lub filtrowana

*Gdy nie mamy bazy zakwasu, bo nigdy go nie przygotowywaliśmy potrzebujemy dodatkowo 2 łyżki mąki żytniej pełnoziarnistej
**W zależności od ilości zakwasu i gęstości zupy jaką chcemy uzyskać

I dzień:
Do słoika poj.ok.1litra wrzucamy obrane i pokrojone na mniejsze kawałki ząbki czosnku, dodajemy 1-2 łyżki bazy zakwasu i 1-2 łyżki mąki żytniej, dolewamy ok.200-300ml wody (zakwas ma być dość rzadki) i dokładnie mieszamy. Zakrywamy słoik (nie ma być szczelnie zamknięty- zakwas będzie pracował), najlepiej kawałkiem ręcznika papierowego i gumką recepturką.  Odstawiamy w miejsce gdzie nie będzie nam przeszkadzał, u mnie na parapecie kuchennym.

II dzień:
W drugim dniu również odżywiamy nasz zakwas. Do naszego słoika dosypujemy 1-2 łyżki mąki żytniej i dolewamy wodę, do konsystencji takiej jak w dniu poprzednim. Dokładnie mieszamy. Zakrywamy naszym "wieczkiem" i odstawiamy. Cały czas przechowujemy zakwas w temperaturze pokojowej.

III dzień:
Trzeciego dnia jeszcze raz odżywiamy nasz zakwas. Tzn.dosypujemy resztę mąki (1-2 łyżki) , dolewamy wodę, do takiej samej, dość rzadkiej konsystencji i dokładnie mieszamy. Zakrywamy słoik naszym ręcznikiem i gumką recepturką i odstawiamy na kolejną dobę.

IV dzień:
Mamy już gotowy zakwas na żurek. Możemy z niego przygotować żurek od razu lub zamknąć szczelnie słoik nakrętką i przechowywać w lodówce.


Baza zakwasu:
Gdy nie mamy bazy zakwasu musimy ją sobie przygotować. W tym celu do słoika wsypujemy 2 łyżki mąki żytniej pełnoziarnistej, dolewamy wodę i dokładnie mieszamy. Zakrywamy ręcznikiem papierowym z gumką recepturką i odstawiamy w dość ciepłe miejsce (ale nie na grzejnik), najlepiej w temperaturze pokojowej.

Następnego dnia naszą bazę tylko mieszamy i odstawiamy dalej pod przykryciem.

W dniu następnym możemy czynność powtórzyć (tzn.tylko zamieszać) ale możemy już przystąpić do odżywiania naszego zakwasu. Postępujemy ściśle według powyższego schematu : I, II , III i IV dzień.
Powodzenia !

Polecam również wielkanocny żurek na domowym zakwasie:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz