28 kwietnia 2015

DOMOWY KAJMAK, MASA KARMELOWA, KRÓWKOWA Z CUKRU TRZCINOWEGO   Taki domowy kajmak, to jest to. Ponieważ lubię wiedzieć co jem i czym karmię swoich najbliższych, już od jakiegoś czasu nie używam gotowych mas kajmakowych, choć nie ukrywam iż kiedyś używałam... Nie zdawałam sobie sprawy, że przygotowanie masy krówkowej jest tak banalnie proste. Zajmuje to dosłownie 40 minut i mamy pyszną (aż za...) domową masę kajmakową, bez białego rafinowanego cukru (dla mnie to istotne), bez konserwantów, bez wzmacniaczy smaku, itd.itp. Moja masa powstała na bazie nierafinowanego cukru trzcinowego, zawsze to zdrowsze, no i zawiera same naturalne składniki: masło, cukier trzcinowy i mleko.
Przygotowywałam masy (robiłam je już trzykrotnie) z cukru trzcinowego demerara i cukru złocistego (zupełnie przypadkowo odkryłam, że są różne cukry trzcinowe, kiedyś myślałam, że jest tylko grubszy i drobniejszy). Różnią się zdecydowanie kolorem.
Z podanych składników wyszło mi ok.250g gotowej masy.

Składniki:
- 100g masła extra
- 200ml mleka 3,2%
- 30ml wody (2 łyżki)
- 1/2 szklanki* nierafinowanego cukru trzcinowego
- duża szczypta soli

* szklanka 250ml

Do rondla wsypujemy cukier trzcinowy, sól, wlewamy wodę, dodajemy część (ok.1/2) masła i podgrzewamy (na średnim palniku), delikatnie mieszając garnkiem.Gotujemy tak chwilę, aż cukier prawie całkowicie się rozpuści. Podgrzewamy cały czas i mieszamy jeszcze kilka minut łyżką, aż cukier zacznie karmelizować.

przy użyciu ciemnego cukru trzcinowego

W drugim rondlu podgrzewamy mleko z pozostałym masłem.
Do skarmelizowanego cukru wlewamy gorące mleko z masłem i całość delikatnie mieszamy, uwaga bardzo się burzy (trwa to na szczęście tylko chwilę).Masę podgrzewamy na średnim palniku, co jakiś czas mieszając przez ok.30 minut, wówczas powinna być już dość gęsta (gdy użyjemy rondla o większej średnicy, czas się trochę skróci- większa powierzchnia parowania). Masa musi być zdecydowanie gęściejsza niż na początku, wyczuwalny jest lekki opór przy mieszaniu. Tak po 20 minutach już jest lekko wyczuwalny opór, ale gdy czas jeszcze przeciągniemy, gotowa masa będzie gęściejsza. Masę przelewamy do szklanego naczynia i odstawiamy do przestudzenia. Po całkowitym wystudzeniu przechowujemy w lodówce. W zamkniętym naczyniu (najlepiej w słoiku) może stać nawet kilka dni.
Gdy chcemy użyć masę do polania ciasta, należy ją po wyjęciu z lodówki lekko podgrzać, wówczas stanie się płynna. Moja była po wystudzeniu bardzo gęsta.

    masa z nierafinowanego cukru trzcinowego złocistego


    masa z nierafinowanego cukru trzcinowego demerara (ciemnego)    po wyjęciu z lodówki

A tu już pyszne ciasto, do którego wykorzystałam domową masę kajmakową:

i lubiony przysmak mojej Córci: szyszki (kulki) z prosa z karmelem:

Smacznego :-)
Domowy Wyrób Wiosenne słodkości!