15 maja 2023

CHLEB ŻYTNI 3-FAZOWY, Z PRAŻONĄ CEBULKĄ, NA KEFIRZE
    Ulubiony chleb mojej najmłodszej córki- żytni 3-fazowy z prażoną cebulką, tym razem jeszcze z dodatkiem kefiru. Ten chleb jest bajeczny. Cudnie pachnie i super smakuje.

Chleby 2 lub 3-fazowe są proste do przygotowania, lżej strawne i zdrowsze od tradycyjnych chlebów. Jeśli tylko lubimy smak prażonej cebulki, polecam bardzo gorąco.

Piekłam w 2 stalowych, kwasoodpornych formach, o wym. 23x9cm (dno)


Składniki:

I ETAP:

- 450g mąki żytniej typ720

- 450g letniej wody (u mnie 40*)

- 150g zakwasu żytniego (mój jest dość gęsty)


Wszystkie składniki mieszamy. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na ok.12-16h.

II ETAP:

- przefermentowany zaczyn z I etapu

- 200g mąki żytniej typ2000

- 200g letniej wody (u mnie 40*)


Wszystko razem mieszamy i odstawiamy pod przykryciem na ok. 3-6h. U mnie zwykle 4h, zaczyn zdąży wyrosnąć i lekko opaść.

III ETAP:

- przefermentowany zaczyn z II etapu

- 500g mąki żytniej typ720

- 30g soli himalajskiej (zwykłej trochę mniej)

- 50g prażonej cebulki

- 200g kefiru

- 150g letniej wody (u mnie 40*)


Do miski z zaczynem z II etapu dodajemy wszystkie składniki, dokładnie mieszamy. Masa powinna być dość gęsta, zdecydowanie gęściejsza niż przy chlebach orkiszowych. 
Masę rozdzielamy do dwóch przygotowanych wcześniej form- ja swoje smaruję smalcem i obsypuję mąką pełnoziarnistą. Ubijamy dokładnie miejsce przy miejscu łyżką maczaną w wodzie. Wygładzamy i obsypujemy mąką. Odstawiamy do wyrastania. Ja przykrywam ręcznikiem papierowym. 


Gdy ciasto wypełni formy, u mnie trwa to +/-  ok. 3h, wstawiamy chleby do nagrzanego piekarnika. 

Ja swoje formy ze stali kwasoodpornej wstawiam na najniższym poziomie piekarnika (trudniej się w nich dopieka spód).

Ja wstawiam do piekarnika nagrzanego do 230-240* i piekę 35 minut w tej temp. na programie góra-dół, następnie przełączam piekarnik na termoobieg i piekę 30 minut w temp. 200*, potem jeszcze kolejne 10 minut w temperaturze 180*, też termoobieg. Te temperatury i czasy super się u mnie sprawdzają przy pieczeniu chleba żytniego w stalowych formach.

W zwykłych formach czas będzie na pewno krótszy.
Upieczone chleby wyjmujemy z piekarnika. Wyjmujemy z form (moje po wysmarowaniu from smalcem i obsypaniu mąką, wyskakują same) i odstawiamy do odparowania. Chleby żytnie powinno się kroić dopiero kolejnego dnia, najlepiej nawet dopiero po 24 godzinach. Moi domownicy często kroją jeszcze letni 🙈 i nic się z nim nie dzieje. Dobrze wypieczony chleb żytni, nie okleja noża, nie kruszy się.Smacznego :-)

Domowa Piekarnia

2 komentarze: