2 stycznia 2018

FORSZMAK



   Forszmak to tradycyjna potrawa regionalna. Choć dla mnie do tej pory nie znana, to dzieci stwierdziły, że danie znają ze szkolnej stołówki ... Na szkolne obiady forszmak bywał dość często, choć nie mieszkamy na lubelszczyźnie...
Mnie zauroczył swym wyglądem, łatwością przygtowania i genialnym smakiem. Polecam, można to danie przygotować z pozostałych od poprzednich dni mięs (tzw.przegląd lodówki) lub przygotowywać na świeżo. Ja wykorzystałam pozostałą po świętach gęsinę, dosmażyłam do tego kawałek karkówki pokrojony w paski i wyszło bardzo aromatyczne i przepyszne danie. U mnie w formie gulaszu, jako dodatek do kaszy. Inspiracją był ten przepis.

Składniki:
- 300-400g pieczonych, smażonych mięs, kiełbasy, itp. (u mnie 240g świeżej karkówki i 160g smażonej gęsiny)
- 1-2 plastry wędzonego boczku
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku (nie trzeba)
- 2 ogórki kiszone
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 400ml bulionu (lub wody)
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- 2 łyżeczki majeranku
- sól i swieżo mielony pieprz
- ziele (u mnie 4 kulki)
- liść laurowy
- 1-2 łyżki oleju (u mnie bezzapachowy kokosowy)
- 1/2 łyżki mąki (nie dałam)
- natka pietruszki (nie trzeba)

Na patelni na oleju podsmażyć pokrojone w paski mięso. Ja obsmażyłam pokrojoną w cienkie paski karkówkę, przełożyłam ją do garnka, a na patelnię wrzuciłam pokrojony w paski wędzony boczek, następnie dołożyłam pokrojoną gęsinę. Po obsmażeniu przełożyłam do garnka z karkówką, a na patelni podsmażyłam pokrojoną w kostkę cebulę, pod koniec dodałam przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Przełożyłam wszystko do garnka z mięsem.


Wlałam gorący bulion, dodałam liść laurowy, ziela angielskie, majeranek, paprykę ostrą i słodką, całość zagotowałam. Gotowałam pod przykryciem (na małym palniku) 10 minut.
Następnie dodałam pokrojone w paski ogórki kiszone i koncentrat pomidorowy.
Można zagęścić danie mąką, my nie przepadamy za sosami, dlatego ja mąkę pominęłam. Po ok.5 minutach wyłączamy palnik. Doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem. Ja dodałam także 2 łyzki wody od ogórków, dla podkręcenia smaku... Podajemy z pieczywem lub jako dodatek np.do kasz, makaronu, itp. posypane natką pietruszki.







Smacznego :-)

4 komentarze:

  1. Świetny przepis, bardzo łatwy w przygotowaniu :) Pełno wartościowe danie jest najlepsze!

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie w rodzinie od lat znane jest podobne danie z tym, że nie ma ogórków i koncentratu a są grzyby. Robiłam ostatnio to danie z koncentratem grzybowej Krakus i też wyszło smacznie i zdrowo bo niezawiera on chemii i konserwantów. Muszę kiedyś zrobić to danie według Twojego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, wyszło pyszne. Chętnie wykorzystam następnym razem Twój pomysł z grzybami, myślę, że przypadnie nam również do gustu. Pozdrawiam :-)

      Usuń