15 stycznia 2014

PYSZNY CHLEB ORKISZOWY Z GRUBĄ I CHRUPIĄCĄ SKÓRKĄ, BEZ WYRABIANIA CIASTA   Chleb na punkcie którego dosłownie oszalała moja Rodzinka. Jest Po prostu boski! Mięciutki wewnątrz i meeega chrupiący zewnątrz, nawet po 2-3 dniach. Chleb powalający wręcz na kolana, smakiem , zapachem, po prostu cudo. Niech Was nie zraża czas przygotowania, bo ja przyznam szczerze do tej pory takie przepisy omijałam szerokim łukiem, sama się teraz dziwię dlaczego...
Chyba po części dlatego , że szukając chlebów na drożdżach zależało mi na ich szybkim wykonaniu: zamieszać , do wyrastania i do pieca. Szybka alternatywa gdy kończy się chleb na zakwasie. Do zabrania się za ten chlebek przekonały mnie komentarze
Wszyscy bez wyjątku bardzo go zachwalali, że super, że cudo i ta skórka, chyba to najbardziej do mnie przemówiło: mega chrupiąca , gruba skórka, czyli to, co uwielbiamy. Jedynym minusem jest omączona skórka ale powiem Wam , że nawet moja Córka , która nie tyka niczego co nosi na sobie ślady mąki , tym chlebem była zauroczona. Choć z początku podchodziła do niego bardzo sceptycznie, gdy spróbowała to nie mogła skończyć. Ten chleb po prostu wciąga...
Co ważne chleb nie wymaga wyrabiania. Wszystko tylko mieszamy i odstawiamy na minimum 12h. Można sobie przygotować ciasto np.rano przed pracą, zajmuje to minutkę. Odstawiamy, a gdy wracamy formujemy bochenek i po dwóch godzinach chlebek idzie do pieca.Po 1h jest gotowy. I rano lub jeszcze na kolację mamy pyszniutki, świeżutki chlebuś.
Mój wyszedł niziutki ale to też ma swój urok. Taki super włoski chlebek. Można zrobić także z 1,5 porcji i wydłużyć troszkę czas pieczenia. Mój ważył ok.630g. Przepis znaleziony tutaj, z małymi modyfikacjami.

Składniki:
- 400g mąki orkiszowej typ 750 ( lub dowolna inna mąka)
- 150g ziaren ( u mnie siemię lniane i słonecznik)
- 300ml chłodnej wody
- 15g świeżych drożdży ( lub 3/4 łyżeczki suchych)
- 1 łyżeczka soli  • Drożdże rozpuścić w wodzie . Do miski wsypać mąkę, ziarna , sól , dodać rozpuszczone drożdże . Całość zamieszać, do połączenia składników             ( mieszam w misce drewnianą łopatką) ok.30 sekund. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe ( nie gorące) miejsce na minimum 12h. Może stać na blacie kuchennym. 
  • Po 12-18h wykładamy za pomocą łopatki ciasto na oprószoną mąką stolnicę lub na blat w kuchni, ja wyklejam blat folią spożywczą , na to trochę mąki i potem ciasto. Oprószonymi mąką dłońmi złożyć boki ciasta do środka tworząc kulę.
  • Na blacie kuchennym rozłożyć ręcznik , obsypać go na środku mąką i przełożyć na niego ciasto, łączeniem do dołu. Przykryć ciasto wystającymi bokami ściereczki kuchennej i odstawić w ciepłe miejsce na 1-2h. Ciasto jest gotowe po podwojeniu objętości. 
  • Na pół godziny przed końcem wyrastania nagrzać piekarnik do 240-250*C, ustawiając kratkę w dolnej 1/3 części piekarnika, a na niej przykryty garnek żaroodporny, np.żeliwny ( ja używam szklany)
  • Po 30 minutach ostrożnie , używając rękawic kuchennych wyjąć garnek z piekarnika i zdjąć pokrywę. Umieścić ciasto w garnku łączeniem do góry       (zsunąć ostrożnie ze ściereczki kuchennej)  Uwaga : garnek jest bardzo gorący. Garnek przykryć i wstawić do piekarnika. Piec przez 30 minut . Następnie zdjąć pokrywę i dopiekać jeszcze ok.15-30 minut aż chleb będzie dobrze zrumieniony ale nie spalony. Ja piekę 20 minut. Piekarnik nagrzewam do 240*C bez termoobiegu, tylko góra-dół.
  • Wyjąć garnek z pieca i wyłożyć chleb na kratkę do wystudzenia.
Smacznego :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz