Nasza ulubiona babka maślana w nowszej, jeszcze zdrowszej odsłonie. Tym razem przygotowałam ją na mieszance mąk z płaskurki* i orkiszu. Płaskurka to moje ostatnie odkrycie.
Na razie dopiero ją poznaję, ale co nieco już na niej przygotowałam. m.in. naszą najlepszą babkę (i to nawet dwa razy, tak bardzo nam posmakowała...), bagietki oraz chleb, smażyłam już na niej także pyszne naleśniki. Z czasem przepisów pojawi się więcej...
Na początek jako, że Wielkanoc za pasem polecam pyszną, bardzo maślaną, wilgotną i błyskawicznie znikającą babkę.
Przepis na tradycyjną formę, ja ujęłam trochę z niego do formy na babeczkę (idealna do święconki)
* Płaskurka to jeszcze starsza niż orkisz odmiana pszenicy (farro), o cennych właściwościach odżywczych. To jedno z pierwszych udomowionych zbóż na Bliskim Wschodzie- uprawiano ją już w starożytnej Mezopotamii. Według badań historyków i archeologów to właśnie uprawa płaskurki stanowi początki polskiego rolnictwa.
Płaskurka jest popularna w Niemczech i we Włoszech, można tam kupić nie tylko mąki, ale także makarony i chleby przygotowane na jej bazie. W Polsce jest jeszcze dość mało popularna, ale być może już niedługo to się zmieni...
Współcześnie możemy spotkać trzy odmiany farro: farro grande czyli orkisz, farro piccolo czyli samopsza i farro medio czyli wspomniana wcześniej płaskurka.
Ziarna farro ze względu na posiadanie twardej osłonki zawierają pokaźną ilość antyoksydantów i znaczną ilości popiołu, a co za tym idzie dużą ilość składników mineralnych, wpływa to na ciemniejszą barwę gotowych produktów, ale także na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu. Płaskurka zawiera w swym składzie dużo błonnika, białka, wapnia, fosforu a także witamin: B1, PP, E oraz kwas pantotenowy.
Produkty na bazie płaskurki pomagają obniżyć poziom cholesterolu, uregulować poziom glukozy, przeciwdziałają nowotworom układu pokarmowego.
Z mąki z płaskurki można przygotowywać wszystko to, co przygotowuje się ze zwykłej pszenicy: chleby, bułki, ciasta, ciasteczka, naleśniki, itp. Ciasta przygotowane na jej bazie są delikatne, słodkawe, o orzechowym posmaku.
Źródła: Stressfree, superpokarmy
Składniki:
- 8 jajek
- 200g ksylitolu lub cukru np.trzcinowego (lub po połowie cukru i ksylitolu)
- 300g masła
- 160g mąki z płaskurki** typ650
- 165g mąki orkiszowej** typ750
- 1 łyżka ksylitolu z wanilią lub cukier waniliowy
- 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
**zamiast tych dwóch mąk można użyć:
330g mąki orkiszowej typ750,
lub 300g mąki orkiszowej typ700,
lub 300g mąki pszennej tortowej
W misie miksera ubić jajka z ksylitolem i ksylitolem z wanilią (lub cukrami) na puszystą masę. Masło stopić w rondelku.
Do ubitych jajek dodajemy partiami mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia, po każdym dodaniu ubijamy. Na samym końcu wlewamy stopione, jeszcze ciepłe masło. Dokładnie mieszamy. Gotową masę przelewamy (gdy dodamy b.ciepłe masło masa będzie płynna, gdy masło będzie chłodniejsze, a użyte jajka zimne masa będzie gęstawa) do przygotowanej wcześniej formy (formę metalową musimy posmarować masłem i wysypać bułką tartą, silikonową wystarczy delikatnie przesmarować masłem).
Lekko wyrównujemy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175*C. Pieczemy w tej temp.ok.55 minut, na programie góra-dół, bez termoobiegu. Przed wyjęciem sprawdzamy patyczkiem przy kominie czy jest dopieczona. W formach metalowych babka upiecze się szybciej, w mojej silikonowej piecze się właśnie 55 minut.
Jeszcze letnią babkę najlepiej polukrować, wówczas tak nie obsycha, choć ta babka jest wyjątkowo wilgotna, my takie właśnie lubimy najbardziej.
Lukier marcepanowy:
- kilka łyżeczek pudru trzcinowego
- kilka kropli dobrego aromatu migdałowego
- kilka łyżeczek słodkiej kremówki
Do pudru dodajemy kilka kropli olejku migdałowego i mieszając dolewamy kremówkę do uzyskania pożądanej konsystencji. Polewą smarujemy jeszcze letnią babkę i odstawiamy do wystudzenia, choć to niestety trudne..., u nas znika jeszcze ciepła... mniam... pychota... :-)
Smacznego :-)
Wygląda pysznie! Chyba skorzystam z tego przepisu w święta:-)
OdpowiedzUsuńPolecam. To nasz stary, niezawodny przepis, dostosowuję do niego tylko różne rodzaje mąk. Zawsze wychodzi rewelacyjna i znika błyskawicznie. ;-)
UsuńWygląda cudnie!
OdpowiedzUsuńgratuluję
Dziękuję i polecam ;-)
Usuń