1 sierpnia 2018

SZYBKIE BAGIETKI Z SAMOPSZY I PŁASKURKI  Kolejne z naszych ulubionych, szybkich bagietek. Tym razem upiekłam je na mąkach z samopszy i płaskurki. Jeszcze pyszniejsze i zdrowsze od poprzednich. Najlepsze oczywiście na świeżo, choć i na drugi dzień nic nie brakuje...

U nas najczęściej bywają jako dodatek do zup typu grochówka, fasolówkagrochówko-fasolówka lub po prostu piekę je na szybko na kolację do maczania w dobrej oliwie z oliwek z dodatkiem świeżo wyciśniętego czosnku...mniam.. latem to nasze ulubione danie, bywa, że i zamiast obiadu... Polecam :-)

Składniki:
- 275g mąki z samopszy* typ650)
- 275g mąki z płaskurki** typ650
- 50g mąki z samopszy typ2000
- 10g soli himalajskiej (zwykłej mniej)
- 400g (ml) letniej wody
- 30g oliwy z oliwek lub masła klarowanego
- 25g świeżych drożdży

+dodatkowo kilka łyżek mąki do podsypania blatu i zagniatania ciasta

*"Pszenica samopsza  to jedno z najstarszych udomowionych gatunków zbóż.  Pochodzi od dzikich pszenic jednoziarnowych, które uprawiano  około 7 tysięcy lat p.n.e. Ma liczne prozdrowotne walory.
W miejscach i regionach, gdzie uprawiano samopszę ((Triticum monococcum) funkcjonują najróżniejsze lokalne nazwy. W Grecji określa się ją mianem „tiphe”, w Turcji „siyez” a w języku hebrajskim funkcjonuje jako „sifon”. We Włoszech i Francji, nazywa się ją natomiast „małym orkiszem” (odpowiednio: „Le petit épautre” lub „piccolo Farro”). W Niemczech funkcjonuje natomiast nazwa Einkorn.
Jakie są najważniejsze walory tego zboża? Obfituje w białko (nawet do 50% więcej niż pszenica zwyczajna), które ma bardzo korzystny z punktu widzenia zdrowia skład. Samopsza zawiera bowiem niewystępujące w pszenicy czy też orkiszu aminokwasy (fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę i izoleucynę), które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego. Aminokwasy te są egzogenne, co oznacza, że nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie – powinniśmy dostarczać je z pożywieniem.
Mąka z samopszy znakomicie nadaje się do wyrobu razowego pieczywa. Najlepiej przygotowywać je z wykorzystaniem zakwasu, gdyż zawarty w ziarnach samopszy gluten jest lepki, mało rozciągliwy i słabo zatrzymuje wodę.  Chleb z samopszy ma charakterystyczną, żółtawą barwę (spowodowana jest ona przez znacznie wyższą niż w pszenicy zawartość karotenoidów, które korzystnie wpływają na pracę ludzkiego oka) i lekko orzechowy smak, który wyczuwalny jest także w produktach z orkiszu, czy płaskurki..." (Biokurier.pl)

**
*Płaskurka to jeszcze starsza niż orkisz odmiana pszenicy (farro), o cennych właściwościach odżywczych. To jedno z pierwszych udomowionych zbóż na Bliskim Wschodzie- uprawiano ją już w starożytnej Mezopotamii. Według badań historyków i archeologów to właśnie uprawa płaskurki stanowi początki polskiego rolnictwa. 
Płaskurka jest popularna w Niemczech i we Włoszech, można tam kupić nie tylko mąki, ale także makarony i chleby przygotowane na jej bazie. W Polsce jest jeszcze dość mało popularna, ale być może już niedługo to się zmieni... 
Współcześnie możemy spotkać trzy odmiany farro: farro grande czyli orkisz, farro piccolo czyli samopsza i farro medio czyli wspomniana wcześniej płaskurka. 
Ziarna farro ze względu na posiadanie twardej osłonki zawierają pokaźną ilość antyoksydantów i znaczną ilości popiołu, a co za tym idzie dużą ilość składników mineralnych, wpływa to na ciemniejszą barwę gotowych produktów, ale także na lepsze funkcjonowanie naszego organizmu. Płaskurka zawiera w swym składzie dużo błonnika, białka, wapnia, fosforu a także witamin: B1, PP, E oraz kwas pantotenowy.
Produkty na bazie płaskurki pomagają obniżyć poziom cholesterolu, uregulować poziom glukozy, przeciwdziałają nowotworom układu pokarmowego. 
Z mąki z płaskurki można przygotowywać wszystko to, co przygotowuje się ze zwykłej pszenicy: chleby, bułki, ciasta, ciasteczka, naleśniki, itp. Ciasta przygotowane na jej bazie są delikatne, słodkawe, o orzechowym posmaku. 

Źródła: Stressfreesuperpokarmy


Do misy miksera odważyć mąki: samopszę typ650, typ2000 i płaskurkę typ650.
Z rozkruszonych drożdży, 1-2 łyżek wymieszanej mąki i ok.50 ml letniej wody zrobić zaczyn i odstawić do wyrośnięcia.

Do misy z mąkami dodać pozostałe składniki, tj.: sól, oliwę lub stopione masło klarowane, resztę wody oraz wyrośnięty zaczyn. Wszystko dokładnie wymieszać. Ja nie wyrabiam długo, mieszam tylko do połączenia składników. Można również wymieszać składniki ręcznie. Misę z ciastem odstawiamy w dość ciepłe miejsce, do czasu aż zdecydowanie urośnie (podwoi swoją objętość), u mnie trwa to ok.30-45 minut.


Po tym czasie ciasto wykładamy na blat podsypany mąką. Zagniatamy, z 3-4 razy w kopertę, tzn. zaginamy na siebie przeciwległe narożniki. Ciasto musi być omączone w przeciwnym razie będzie się bardzo kleić, jest dość rzadkie.Następnie ciasto dzielimy na 4 części, z każdej formujemy wałek, lekko go skręcamy i odkładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Blachę odstawiamy na ok.15 minut do napuszenia.
Następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200*C i pieczemy ok.25 minut na termoobiegu, ja pierwsze 5 minut piekę z funkcją pary, na 3 stopniu intensywności, kolejne 20 już tylko z samym termoobiegiem.

Smacznego :-)

6 komentarzy:

 1. Nie sądziłam że to może być takie szybkie i proste w wykonaniu. Zawsze wydawało mi się że to dość pracochłonny proces. Muszę ich koniecznie spróbować bo wyglądają apetycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te są właśnie takie szybkie, a przy tym pyszne. Polecam 😉👌

   Usuń
 2. A gdzie kupiłaś mąke z samopszy i płaskurki typ 650?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mąki z samopszy, płaskurki i orkisz typ750 i 2000 kupuję w firmie Diogra 😊

   Usuń